USG piersi

USG czyli ultrasonograficzne badanie jest jedną z podstawowych metod diagnozowania, znaną i regularnie stosowaną w wielu specjalnościach medycyny. Z uwagi na skuteczność, bezpieczeństwo, bezinwazyjność badania oraz ogólny brak przeciwwskazań do jego stosowania (także w ciąży) stanowi bardzo przydatne narzędzie w codziennej pracy lekarza. Także w ginekologii metoda ta ma wiele zastosowań, między innymi w badaniu piersi. Dzięki temu badaniu lekarz ginekolog może ocenić stan tkanek piersi pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, zmian wyczuwalnych w dotyku czy wycieków z brodawek. Badanie usg piersi przydatne jest również w przypadku stwierdzonego drogą wywiadu występowania raka sutka w rodzinie, w przypadku badania kontrolnego po wcześniejszym stwierdzeniu łagodnych zmian, a także w przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Badanie usg piersi nie wymaga specjalnego przygotowania i nie powinno stanowić dla pacjentki żadnego problemu. Warto zaznaczyć, że badanie takie można wykonać w dowolnym momencie, jednak rekomenduje się wykonywanie go pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

Przebieg badania USG piersi

Pacjentka musi położyć się na leżance bez stanika. Lekarz ginekolog po nasmarowaniu żelem będzie przesuwać głowicę ultrasonografu po klatce piersiowej oraz w okolicach dołów pachowych. Dzięki starannemu zobrazowaniu na monitorze całej powierzchni piersi lekarz otrzymuje rzetelne dane, na podstawie których może dokonać diagnozy. Badanie usg piersi jest badaniem dokładnym i pozwala na uwidocznienie zmian wielkości od pięciu milimetrów. Badanie takie daje również lekarzowi ginekologowi możliwość odróżnienia torbieli od zmian nowotworowych. Rekomenduje się, aby pacjentki po trzydziestym roku życia wykonywały badanie tego typu profilaktycznie regularnie.

Jak wykrywa się zmiany na podczas badania USG piersi?

Badanie takie ukazuje obraz organów wewnętrznych przy użyciu fal ultradźwiękowych.. Fale te wytwarzane są przez przetwornik pizoelektryczny, po czym trafiają do komputera i wyświetlają się w formie obrazu na monitorze. Część fal napotyka przeszkody na swej drodze w tkankach (takie jak: zwapnienia, przerwy, granice między narządami, jamy wypełnione płynem itp.) a część przenika bez oporu. Dzięki takiemu procesowi ich odbicie lub brak odbica będzie obrazowane w postaci innego koloru na monitorze. Interpretacja obrazu dokonywana jest przez lekarza ginekologa na podstawie zabarwienia szarość poszczególnych miejsc. Badanie USG piersi jest bardzo skuteczną formą diagnostyki, istnieją jednak przypadki wskazania do zastosowania innej niż opisana metody badania.