USG piersi

Badanie USG piersi w Opolu

Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi jest niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym, służącym do wykrywania różnego rodzaju zmian w tkance piersiowej. Dla kobiet dbających o swoje zdrowie oraz monitorujących stan swoich piersi regularne wykonywanie badania USG stanowi kluczowy krok w profilaktyce chorób nowotworowych oraz wczesne wykrycie ewentualnych patologii, w tym guzków, torbieli czy zmian strukturalnych w tkance piersiowej. USG piersi to metoda umożliwiająca analizę struktury piersi, w tym gruczołów mlekowych oraz tkanek otaczających. Stosuje się ją również w przypadku oceny skuteczności leczenia, zwłaszcza w przypadku terapii onkologicznych. Co ważne, jest nieinwazyjną procedurą, która nie wymaga ekspozycji na promieniowanie jonizujące, co czyni ją bezpieczną dla pacjentek w każdym wieku, również dla tych w ciąży. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i można je wykonać w dowolnym momencie, jednak zaleca się przeprowadzenie go między 1 a 10 dniem cyklu. Taka usługa jest oferowana w naszym gabinecie w Opolu.

Przebieg badania USG piersi w Opolu

Pacjentka jest zazwyczaj proszona o zdjęcie odzieży z górnej części ciała. Zazwyczaj leży na plecach z ręką uniesioną nad głową po stronie badanej piersi. Na powierzchni skóry piersi pacjentki nakłada się żel ultrasonograficzny, co umożliwia lepsze przenikanie fal dźwiękowych i uzyskanie wyraźniejszych obrazów. Lekarz przesuwa sondę ultrasonograficzną po powierzchni piersi, emitując fale dźwiękowe i rejestrując ich odbicia od tkanek piersi. Na monitorze ocenia strukturę tkanek piersi, w tym obecność zmian, takich jak torbiele, guzki czy inne nieprawidłowości od pięciu milimetrów. Podczas USG piersi mogą być mierzone także wymiary oraz charakteryzowane cechy wykrytych zmian. Badanie takie daje również lekarzowi ginekologowi możliwość odróżnienia torbieli od zmian nowotworowych. Rekomenduje się regularne wykonywanie tego typu USG pacjentkom po trzydziestym roku życia, a także przed i po wszczepieniu implantów piersi. W tym zakresie współpracujemy z kliniką chirurgii plastycznej w Opolu.

Na czym polega USG piersi wykonywane w gabinecie ginekologicznym w Opolu?

Ultrasonograf to urządzenie diagnostyczne składające się z emitera i odbiornika fal ultradźwiękowych. Podczas badania USG piersi specjalna sonda emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (zwykle powyżej 3 MHz). Większość przenika przez tkanki bez oporu, a część z nich napotyka różne przeszkody, np. zwapnienia, przerwy, granice między narządami czy jamy wypełnione płynem, przez co następuje ich odbicie. Zależy ono głównie od właściwości akustycznych poszczególnych tkanek. Komputer przetwarza te informacje i tworzy obraz struktur wewnętrznych piersi na monitorze. Intensywność odbić jest reprezentowana w różnych odcieniach szarości lub kolorów, co pozwala ocenić strukturę i ewentualne nieprawidłowości. Istotne jest, aby badanie USG zostało wykonane przez lekarza posiadającego odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie. W gabinecie ginekologicznym w Opolu lek. med. Jarosław Głowacki od lat przeprowadza je z zachowaniem najwyższych standardów.