Testy na ojcostwo

W Polsce potwierdzić ojcostwo można w sposób sądowy lub poprzez prywatne badania. Obie metody mają różne cele. W przypadku badania zleconego przez sąd procedura jest dość uciążliwa i ma charakter sformalizowany. W przypadku metody prywatnej można w sposób szybki i dyskretny potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo danego mężczyzny. Jedyną metodą skuteczną w 99,98% (w zasadzie możemy mówić tutaj o 100% pewności) jest to metoda badania w oparciu o DNA. Stosujemy tylko i wyłącznie pewną metodę analizy DNA.

Pobranie materiału do badania

Kluczowym elementem badania jest poprawne pobranie materiału od ojca i dziecka celem stworzenia profilu genetycznego (kodu genetycznego). Analityk po stworzeniu kodu genetycznego ojca oraz dziecka porówna je, celem potwierdzenia ojcostwa. Często zdarza się, że potrzeba wykonania tego typu testu wiąże się ze skomplikowaną sytuacją rodzinną, przez co mogą wystąpić problemy ze swobodnym pobraniem materiału. Aby ten proces ułatwić nasi pacjenci są szczegółowo informowani jak skutecznie i pewnie pobrać taki materiał. Obecnie stosowane metody pozwalają na dyskretne pobranie próbki DNA od ojca w następujący sposób:

  • wymaz z wewnętrznej części policzka
  • próbka krwi
  • włos (najlepiej wraz z cebulką)
  • kawałek paznokcia
  • mikroślady ze szczoteczki do zębów, patyczków do uszu, zużytej chusteczki do nosa, gumy do żucia, plam krwi

Pewność testu DNA na ojcostwo

Prywatne badania DNA celem potwierdzenia (lub zaprzeczenia) ojcostwa ma dokładnie taką samą skuteczność jak badanie zlecane przez sąd. Warto zaznaczyć, że metoda badania próbek w przypadku tych badań jest dokładnie taka sama, różnica widoczna jest tylko w procedurze pobrania materiału do analizy (w przypadku sądowego potwierdzenia nie ma możliwości dyskretnego pobrania próbki). Badanie zlecane w naszym gabinecie trafia do specjalistycznego laboratorium DNA, gdzie w sterylnych warunkach i w oparciu o najnowszą technologię badane są pobrane próbki.

Użycie wyniku badania w sądzie

Co do zasady prywatne badania DNA na ojcostwo nie może stanowić dowodu w sądzie. Warto jednak zaznaczyć, że często takie badanie stanowi dowód wstępny w przypadku pozwu i może mieć duże znaczenie dla dalszego przebiegu postępowania sądowego. Odnotowano wiele spraw sądowych, w których prywatny test DNA na ojcostwo stanowił podstawę do orzeczenia w przypadku braku sprzeciwu.

Oczekiwanie na wynik genetycznego badania DNA na ojcostwo to standardowo około 7 dni. Cały proces testów na ojcostwo objęty jest pełną dyskrecją.