W ciągu ok. 30 lat uprawiania przeze mnie zawodu lekarza, medycyna przechodziła różne koleje, jeżeli chodzi o stosowanie rożnych technik i metod operacyjnych dotyczących poprawy wyglądu ciała,także jeżeli chodzi o zakres ginekologii.
Głównie były to zabiegi operacyjne (operacje plastyczne pochwy i krocza, przy obniżeniu narządu rodnego czy nietrzymaniu moczu – w ginekologii, czy popularne zabiegi faceliftingu, operacje powiek, nosa, uszu, piersi – w chirurgii plastycznej), wykonywane w szpitalach czy klinikach, gdzie pacjent musiał zostać przyjęty na oddział. Konieczne było znieczulenie (najczęściej narkoza) i krótszy lub dłuższy pobyt pooperacyjny .
W czasach komunizmu tego rodzaju zabiegi były stawiane w negatywnym świetle, jako wybryki dekadenckiego Zachodu. Z chwilą, gdy Polska w pełni dołączyła Europy – zmieniła się perspektywa i ocena tego rodzaju działań medycznych.
Możliwość poprawy wyglądu, ale też często działań naprawczych po urazach zaczęła być postrzegana jako naturalna potrzeba każdego człowieka, jako coś pozytywnego, mogącego poprawiać nasze samopoczucie, możliwości kariery, powodzenia w życiu osobistym.
Wiele tego rodzaju zabiegów zaczęło też być coraz bardziej dostępnych z racji wykonywania ich przez większą ilość lekarzy, a także – wraz ze wzrostem zamożności społeczeństw – wzrosła dostępność finansowa.
Co równie ważne, oprócz wcześniej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, dość mocno ingerujących w integralność cielesną, zaczęto stosować mniej inwazyjne, odwracalne techniki zabiegowe, które też nie wiążą się z koniecznością pobytu na dłużej w klinice czy szpitalu, a mogą być wykonane ambulatoryjnie i po zabiegu pacjent wraca do domu.
Zabiegi te, w związku z brakiem udziału anestezjologa i brakiem konieczności pobytu w szpitalu, są też dużo bardziej dostępne finansowo, jak również wiążą się z mniejszą ilością powikłań, takich jak krwawienia, rozejścia się ran, ropienie, duża bolesność operowanego miejsca, blizny pooperacyjne.
Oczywiście nie wszystkie defekty wyglądu ciała, czy zmian związanych z przebyciem porodu czy innych urazów, da się zniwelować całkowicie. Jednak, czy to w ginekologii, czy medycynie estetycznej, metodami leczenia laserem, kwasem hialuronowym czy niciami liftingującymi lub pdo – po odpowiedniej kwalifikacji przez lekarza, można znaczną część problemów zdrowotnych oraz estetycznych u wielu pacjentów wyleczyć, poprawić, zniwelować mniej inwazyjnymi metodami.
Część zabiegów (np. wypełniania kwasem hiauluronowym, zabiegi laserowe) można z powodzeniem wykonywać zarówno w zakresie ginekologii estetycznej (korekcja wyglądu warg sromowych, sromu), jak i w medycynie estetycznej (korekcja zmarszczek). Technika wykonywania tych zabiegów jest podobna i umiejętność wykonania ich przez lekarza może być wykorzystywana zarówno w obszarze ginekologii jak i medycyny estetycznej.
Oczywiście część z nich np.labioplastyka (korekcja-najczęściej, zmniejszanie), plastyki krocza i pochwy związane ze znacznym wypadaniem narządu rodnego, większe stopnie nietrzymania moczu, nadal są związane z zabiegiem operacyjnym.
Podobnie jak wykorzystanie toksyny botulinowej (Botox), głównie wykorzystywane jest w medycynie estetycznej, ale także w leczeniu nadpotliwości a w uroginekologii w leczeniu pęcherza nadreaktywnego .
Również zabiegi laserowe stosowane w ginekologii (nietrzymanie moczu, zespoł rozluźnienia pochwy po porodzie, suchość pochwy w okresie około czy pomenopauzalnym) i w ginekologii estetycznej (rewitalizacja pochwy i przedsionka pochwy i warg sromowych) mogą być także stosowane w medycynie estetycznej dotyczącej innych obszarów ciała ludzkiego.
W związku z powyższym ta część lekarzy, którzy chcą zajmować się oprócz medycyny i ginekologii klasycznej także częścią tych działów medycyny, związanej z z poprawą wyglądu, ale też i funkcji nazywanych obecnie medycyną i ginekologią estetyczną i rekonstrukcyjną oraz medycyna estetyczną, powinna te techniki opanować.
Zważając na to , że często są one bardzo podobne albo i identyczne można je stosować przy uwzględnieniu specyfiki leczonej okolicy zarówno w zakresie ginekologi,jak i i medycyny estetycznej.
Jest to holistyczne, czyli całościowe podejście do specyfiki poprawy wyglądu kobiety, zarówno jeżeli chodzi o sprawy ginekologiczne ,jak i innych obszarów ciała (twarz, ręcę, dekolt).