Ginekologia estetyczna

Wraz z postępem nowoczesnych technologii medycznych powstała nowa dziedzina ginekologii – ginekologia estetyczna. Zabiegi ginekologii estetycznej łączą w sobie poprawę wyglądu z kwestiami zdrowotnymi okolic intymnych. Większość zabiegów ginekologicznych w tym obszarze jest bezinwazyjnych, czyli stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych ponieważ nie wymagają okresu rekonwalescencji i nie bywają tak bolesne. Rolą lekarza ginekologa przed wykonaniem zabiegu ginekologii estetycznej jest przeprowadzenie wywiadu medycznego oraz badania pacjentki. Na tej podstawie doradza on wykonanie odpowiedniego zabiegu. Ważne jest, aby pacjentka otrzymała wszystkie potrzebne informacje oraz fachowe doradztwo.

Kluczową techniką w zabiegach ginekologii estetycznej (nazywanej często także w szeroko rozumianej medycynie estetycznej) jest laseroterapia. To dzięki zastosowaniu lasera istnieje możliwość wykonania zabiegu bez konieczność przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Emitowane światło lasera, które poprzez odparowywanie wody z tkanek powoduje wpływ na fibroblasty i wytwarzanie przez nich kolagenu w procesie neokolagenogenezy. Zabiegi wykonywane laserem ginekologicznym przynoszą bardzo dużo korzyści. Głównym atutem lasera jest ogromna precyzja działania. W trakcie zabiegu rana nie krwawi, a obrzęk tkanek i ból po zabiegu są mniejsze niż po interwencji chirurgicznej. Warto także zaznaczyć, że zabiegi z użyciem lasera charakteryzują się dużą szybszym procesem gojenia. Zabiegi laseroterapii szeroko stosuje się w takich problemach zdrowotnych jak wczesne postacie wysiłkowego nietrzymania moczu, poporodowego osłabienia mięśni pochwy (tzw. luz w pochwie), w zespole okołomenopauzalnym (suchość pochwy, osłabienie mięśni pochwy, luz w pochwie przy współżyciu).

Poza laseroterapią bardzo popularne są także zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego.
Specjalny kwas hialuronowy przeznaczony jest do zatrzymywania objawów starzenia się okolic intymnych i przywracania właściwego napięcia, także nawilżenia skóry, co pozwala zredukować uczucie suchości i nadwrażliwość miejsc intymnych. Zabiegi z kwasu hialuronowego dedykowane są także kobietom, które pragną poprawić estetykę okolic intymnych oraz takich, u których wargi sromowe większe są zbyt małe i nie zapewniają odpowiedniej ochrony delikatnym wargom sromowym mniejszym.

Wskazania do zabiegów medycyny estetycznej w ginekologii:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • rozluźnienie pochwy
  • atrofia pochwy
  • spadek naprężenia błony śluzowej
  • swędzenie, podrażnienie okolic pochwy
  • rewitalizacja i odmłodzenie miejsc intymnych
  • przerost warg sromowych mniejszych

Życie seksualne

Często zdarza się, że kobieta nie czerpie pełni satysfakcji ze swojego życia seksualnego. Częstym powodem takiego stanu rzeczy są odbyte choroby, trudne porody czy też problem nietrzymania moczu. W wielu przypadkach prosty zabieg ginekologii estetycznej potrafi rozwiązać problem i pozwala ponownie cieszyć się pełnią życia. Ważny jest także fakt, że często poza efektem wizualnym odbytego zabiegu kobieta odczuwa znaczącą poprawę w zakresie samooceny i swojego samopoczucia, dzięki czemu jej kontakty z partnerem ulegają polepszeniu.