Najważniejsze badania ginekologiczne – co warto wiedzieć?
Informacje i porady ginekologiczne Opole
BANKOWANIE KRWI PĘPOWINOWEJ – możliwość pobrania podczas porodu i później przechowywanie komórek macierzystych płodu, które będzie można prawdopodobnie wykorzystać w przyszłości do ewentualnego leczenia dziecka.
BIOCENOZA POCHWY (czystość pochwy) – ocena mikroskopowa obecności w wydzielinie pochwowej różnych drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pierwotniaków). Na podstawie tego badania można ustalić pewną przyczynę zapalenia pochwy, co nie zawsze jest możliwe samym tylko badaniem ginekologicznym. Poza tym można także innymi badaniami laboratoryjnymi wykryć jeszcze infekcje wpływające na płodność (chlamydie, mykoplazmy, ureoplazmy) czy badanie wirusa brodawczaka (HPV), który może powodować raka szyjki macicy. Badanie jest niebolesne. Biocenoza pochwy należy do podstawowych usług wykonywanych przez ginekologa w Opolu.
CYTOLOGIA (wymaz) – badanie rozmazu pobranych z szyjki macicy złuszczonych komórek nabłonka, w kierunku występowania stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. U współżyjących kobiet powinno być wykonywane wg różnych zaleceń co 1-2 lata. Czułość tej metody wynosi 70-75%. U kobiet z grupy ryzyka powinna być wykonywana częściej i uzupełniana badaniem kolposkopowym. Obecnie wynik podawany jest w skali Bethesda, choć podaje się go także wg skali Papanicolau. Badanie jest niebolesne.
- I i II grupa – niepodejrzana
- III grupa – podejrzana
- IV grupa – duże prawdopodobieństwo raka
- V grupa – wynik przemawia za rakiem
KOLPOSKOPIA – usługa dostępna u ginekologa w Opolu. To procedura diagnostyczna wykorzystująca specjalne narzędzie, zwane kolposkopem, które umożliwia lekarzowi oglądanie powierzchni szyjki macicy, pochwy i sromu pod kilku- lub kilkunastokrotnym powiększeniem. Dzięki temu kolposkopia pozwala ocenić barwę i przejrzystość nabłonka, naczynia krwionośne, a także wykryć subkliniczne (niewidoczne gołym okiem) stany przednowotworowe, raka szyjki macicy, zmiany zapalne wirusowe (HPV), bakteryjne czy grzybicze. Pod kontrolą kolposkopii pobiera się także wycinki z szyjki macicy. Skuteczność w rozpoznawaniu zmian patologicznych wynosi 90% (łącznie z cytologią – 95%). Co ważne, kolposkopia wykonywana w Opolu to badanie bezbolesne. Najlepiej wykonać je między 10. a 20. dniem cyklu. W jaki sposób przebiega taka usługa? Do pochwy wprowadza się wziernik – tak samo, jak podczas rutynowej kontroli. Następnie, na odległość 20 cm od krocza pacjentki, przysuwa się dedykowane urządzenie. Kolposkopia jest zalecana m.in. przy nawracających infekcjach okolic intymnych.