Bezpłatne badania prenatalne

Bezpłatne badania prenatalne w Opolu i na Opolszczyźnie - Rodzimy w opolskim

Od 2017 roku w Polsce a więc też na Opolszczyźnie i oczywiście w Opolu można obecnie wykonywać badania prenatalne wszystkim kobietom w ciąży . Niezależnie od wieku , nawet przy braku wskazań (wady u dzieci we wcześniejszych ciążach, wady u płodów w rodzinie, choroby - cukrzyca, stan po poronieniach) każda kobieta w ciąży jeżeli chce wykonać badanie prenatalne inaczej genetyczne w I trymestrze (między 11 tyg. a 13 tyg) oraz w II trymestrze (tzw. usg połówkowe) i chce sprawdzić czy dziecko jest zdrowe może zgłaszać się na badania.

Oczywiście kobiety po 35 roku życia, kobiety z obciążonym wywiadem genetycznym (n.p. urodzenie dziecka z wadą,przebyte wcześniej poronienia) mogą również wykonać bezpłatnie te badania w ramach programu unijnego lub w ramach NFZ .

Badanie prenatalne jest niebolesne,bezpieczne i składa się z badania usg i badań biochemicznych z krwi (I trymestr) oraz z badania usg w II trymestrze. Czasami w razie wątpliwości konieczna jest jeszcze bezpłatna konsultacja genetyczna u lekarza genetyka.

Jeśli jesteś mieszkanką województwa opolskiego i chcesz wykonać badanie prenatalne proszę o telefon i rejestrację pod numer 602623879.

Nie jest wymagane jakiekolwiek skierowanie.

Pozdrawiam
lek.med.Jarosław Głowacki